Skąd wziąć modele do druku 3D? Jeśli nie opanowałeś jeszcze samodzielnego modelowania, Internet jest pełen zasobów, z których możesz bezpłatnie pobrać modele STL do drukarki 3D stworzone przez innych użytkowników. Artykuł wprowadzi Cię do najlepszych 5 najlepszych witryn z dużymi kolekcjami modeli i łatwym wyszukiwaniem.
 
1. Thingivers / 2. 3DToday / 3. Instructables / 4. Pinshape / 5. STLFinder
 

1. Thingivers

 Być może najbardziej znaną witryną w swojej kategorii jest Thingiverse, z naprawdę ogromną bazą modeli. Została stworzona przez firmę Makerbot, która aktywnie rozwija i wspiera społeczność twórców, dzięki czemu "Universe of Gizmos" (darmowe tłumaczenie nazwy strony) cieszy się dużą popularnością. Na stronie możesz umieszczać polubienia i komentować publikacje, więc ten zasób przypomina nieco sieć społecznościową. Tutaj na pewno znajdziesz to, czego szukałeś: od plastikowych części do odkurzacza po klocki Lego. Jeśli wiesz, jak tworzyć fajne modele 3D - opublikuj swoją kolekcję i zbieraj polubienia od lokalnej społeczności!

2. 3DToday

 Charakterystyczną cechą zasobu 3DTaday jest rosyjskojęzyczna społeczność entuzjastów druku 3D. Oprócz modeli na stronie znajduje się dział z aktualnościami i artykułami, z których można się wiele dowiedzieć o technologiach druku i modelowania. A jeśli coś nie jest jasne, zawsze możesz zadać pytanie w sekcji „Pytania i odpowiedzi”. Jednym słowem 3DToday nie tylko pomaga w wyszukiwaniu modeli, ale także pełni misję edukacyjną.

3. Instructables

 Instructables słynie z szeroko zakrojonych amatorskich projektów DIY pogrupowanych według branży. Na przykład w dziale „Warsztat / Druk 3D” znajdziesz wszystkie projekty, w taki czy inny sposób związane z drukowaniem na drukarce 3D. Może to być wszystko: kręcony plastikowy wazon lub część wspaniałego mechanizmu. Ponieważ opublikowany projekt może nie ograniczać się do druku 3D, czasami trzeba iść do sklepu po arduinki, narzędzia, farby i inne materiały do ​​majsterkowania.

4. Pinshape

 Na pierwszy rzut oka zasób Pinshape nie różni się zbytnio od innych agregatorów, ale istnieje naprawdę ogromna kolekcja modeli z naciskiem na zabawne rzeczy: zabawki i inne piękności. Na stronie jest też wygodna wyszukiwarka i nawigacja: przebywanie tutaj pół godziny i samo podziwianie zamieszczonych wyników to sama przyjemność.

5. STLFinder

 Strona STLFinder jest jak wyszukiwarka modeli 3D. Nie posiada własnej bazy danych, ale umie wyszukiwać gotowe modele po słowach kluczowych na wszystkich ważniejszych serwisach. W ten sposób, wbijając zapytanie w pasek wyszukiwania, zobaczysz wyniki wyszukiwania kilku popularnych zasobów jednocześnie i zaoszczędzisz sobie dużo czasu.